Yükleniyor...

Dezenfektan

Global Plus Dezenfektan

Dezenfektan

Enfeksiyonlardan korunabilmek için özellikle sağlık alanında kullanılan ve insan dokularıyla temas eden tüm araç ve gereçlerin mikroplardan arındırılması gerekmektedir.Bunun için başta temizlik olmak üzere dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemleri uygulanır

Dezenfektanlar geniş bir yelpazeye sahiptirler çok farklı mikroorganizmaları öldürürler, bazıları daha az sayıda hastalık yaratan organizmayı öldürür ancak diğer özellikleri sayesinde örneğin paslanmayan, toksik olmayan veya ucuz oldukları için tercih edilir.

Bakteriler hızla evrimleşmelerini sağlayan çok hızlı bir şekilde artabilir. Bazı bakteriler bir kimyasal saldırıda hayatta kalırsa, kullanılan belirli kimyasallara dirençli tamamen bakterilerden oluşan yeni nesillere neden olurlar. Sürekli bir kimyasal saldırı altında, devam eden nesillerdeki bakteri canlılığı, kullanılan kimyasala karşı giderek daha dirençlidir ve sonuçta kimyasal etkisiz hale getirilir. Bu nedenle, bazıları bezleri, kesme tahtalarını ve evdeki tezgahları bakterisit kimyasallarla emprenye etme bilgeliğini sorgular.